Chefkoch à la carte

O Σεφ είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση των a La Carte εστιατορίων του ξενοδοχείου, το σχεδιασμό των μενού, την οργάνωση και επίβλεψη των προμηθειών, καθώς και την εφαρμογή των συστημάτων και κανόνων υγείας και καθαριότητας. Θα έχει τη δυνατότητα να προτείνει καινοτόμες ιδέες και θα έχει πάθος με τη γαστρονομία. Ο Chef a La Carte θα αναφέρεται απευθείας στο Διευθυντή του Ξενοδοχείου.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Κατανέμει σωστά την ομάδα του/της στα a La Carte εστιατόρια ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες.
  • Διασφαλίζει το ποιοτικό αποτέλεσμα του φαγητού που προσφέρεται.
  • Διασφαλίζει την εξαιρετική παρουσίαση των πιάτων και του μπουφέ.
  • Επισκέπτεται τα εστιατόρια και επικοινωνεί με τους πελάτες (παρουσιάζει πιάτα, λύνει τυχόν απορίες, ικανοποιεί ιδιαίτερες προτιμήσεις).
  • Μεριμνά έγκαιρα για τις παραγγελίες και τις γενικότερες ελλείψεις.
  • Φροντίζει για την παραλαβή υψηλής ποιότητας πρώτων υλών.
  • Εφαρμόζει το σύστημα HACCP και τα υγειονομικά πρωτόκολλα.
  • Είναι ενήμερος/η για τις πωλήσεις/κουβέρ/δικαιούμενα του εκάστοτε τμήματος σε ημερήσια βάση.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο μαγειρικής
  • Τουλάχιστον 3 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας ως Chef σε κουζίνα είτε σε εστιατόριο a la carte είτε σε μπουφέ, ιδανικά σε ξενοδοχειακό περιβάλλον.
  • Γνώση νέων γαστρονομικών πρακτικών και τάσεων.
  • Εμπειρία σε διαφορετικά στυλ κουζίνας (π.χ. ιταλική, κινεζική, κ.λπ.).

Αναγκαίες δεξιότητες και αξίες:

  • Καλή και άνετη επικοινωνία με πελάτες
  • Επαγγελματισμός / Υπευθυνότητα
  • Δημιουργικότητα και φαντασία
  • Κριτική σκέψη και ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Ηγετικές ικανότητες και πνεύμα ομαδικότητας